Pana Cotta z kawowym kawiorem

wpis w: Najnowsze, Przepisy | 1

Kto powiedział, że kawe można jedynie pić, kawior pochodzi od ryby, a w domu nie można zrobić restauracyjnego deseru? Niech nikt nie mówi Nam jak mamy żyć 🤘

Chodźcie zrobimy razem coś szalonego 🧙

Składniki:

Pana cotta

 • 80 ml mleka
 • 450 ml śmietany 30% lub 36% ( w moim przypadku 30% śmietanka od OSM Radomsko- ej Wspierajmy Nasze polskie produkty! 😃)
 • 50 g cukru
 • 2 łyżeczki żelatyny
 • ok 60 ml wody
 • opcjonalnie: aromat migdałowy/ laska wanilii

 

Kawior

 • 3 łyżeczki zimnej wody
 • 4 łyżeczki żelatyny
 • 3/4 kubka ulubionej kawy (u mnie Hollywoodian od Bearded Coffee)
 • olej
 • jednorazowa strzykawka

 

Przygotowanie

Pana Cotta jest deserem, który najlepiej przygotować na kilka godzin przed podaniem chociaż ja bym sugerowała jeśli to możliwe- odstawienie go do lodówki na całą noc.

 1. Żelatyne wymieszać dokładnie z wodą i odstawić na parę minut do delikatnego zwiekszenia objętości po czym podgrzać ją ( np w mikrofali lub w garnuszku) tak, aby żelatyna rozpuściła się całkowicie. Należy pamiętać, aby jej nie zagotować bo wtedy straci swoje właściwości.
 2. W czasie jak żelatyna będzie delikatnie przestygać- podgrzać mleko ze śmietaną i cukrem w garnuszku. Opcjonalnie można dodać dowolny aromat ( w moim przypadku był migdałowy) lub dorzucić laskę wanilii.
  W momencie, gdy całość zacznie się gotować można dodać naszą rozpuszczoną wcześniej żelatyne i dokładnie wszystko wymieszać.
 3. Całość przelać do foremek/ szklanek/ dowolnie wybranego naczynia i odstawić do ochłodzenia. Bardzo ważną rzecza jest stopniowe ochładzanie, aby masa nam się nie rozwarstwiła.
  Najwygodniej będzię odstawić ją do schłodzenia w temperaturze pokojowej, a dopiero później włożenie do lodówki.

Kawior. Tak naprawdę jest to ostatni etap i można go zrobić spokojnie w dniu, w którym chcemy podać deser.

 1. W pierwszej kolejności należy wlać olej do dowolnego naczynia (miseczki/ małej szklanki) i odstawić do lodówki na minimum godzinę. Dopiero po tym czasie zabieramy się za przygotowanie reszty
 2. Zaparzamy swoją ulubioną kawę ( w moim przypadku przepyszna HOLLYWOODIAN od Bearded Coffee. Wybrałam ją bo ma bardzo przyjemne czekoladowo cytrusowo nuty smakowe) ok 3/4 kubka.
  Im mocniejsza kawa tym intensywniejszy kawior!
 3. W oddzielnej miseczce mieszamy żelatynę z wodą do połączenia, a później powoli dolewamy gorącej kawy cały czas mieszając żeby żelatyna dokładnie się rozpuściła.
 4. Tu musze się Wam przyznać, że na 5minut przed całą magią 😉 z kawiorem wkładam na te kilka chwil w/w olej do zamrażarki.
 5. Zaczynamy zabawę 🙂 Strzykawką nabieramy kawowego płynu i delikatnie wkraplamy go z niewielkiej odległości do naczynia z olejem. Powstałe krople będą opadać na dno tworząc kawior. Można tu eksperymentować z ich wielkością. Po kilkunastu kroplach „wyławiamy” je łyżeczką i przepłukujemy delikatnie na sitku zimną wodą.
  Taki wysuszony już kawior możemy włożyć do lodówki i tuż przed podaniem ozdobić nim pana cotte.

Voila 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.